Miért fontos a foglalkozás-egészségügyi vizsgálatok elvégzése?

Az alábbiakban hasznos információkat találhat a foglalkozás-egészségügyi vizsgálatok mikéntjéről, szerepéről az általános egészségmegőrzés területén, illetve hogy mely helyszíneken érhetőek el a vizsgálatok. Budapesten négy helyen, országszerte pedig 18 rendelőben veheti igénybe a szerződött partnereink által nyújtott minőségi szolgáltatást.

Ha egyéb probléma nem áll fenn, többnyire a következő vizsgálatok elvégzésére kerül sor. Első lépés mindig a kórtörténet felvétele, vagyis az anamnézis. Ennek során az orvos érdeklődik a munkavállaló esetleges panaszairól, műtéteiről etc. és rögzíti ezeket a páciens egészségügyi kartonján. A vérnyomás és szívverés megmérése után sor kerülhet egy tapintásos belgyógyászati- és egyszerű látásvizsgálatra is. Utóbbi esetében az orvos az ún. Kettesy-tábla segítségével tudja vizsgálni a látóélességet, a színlátás vizsgálata során pedig a színes könyv kerül használatra. További kiegészítő, helyben végezhető vizsgálat lehet szükséges bizonyos munkakörök esetén, amit indokolhat a kórtörténet vagy az adott pozíció jellegzetességei. Az is előfordulhat az is, hogy szakorvoshoz szóló beutalót rendel el az orvos, amelynek díját a fenti ár nem tartalmazza.

A munkáltató felelőssége az érvényes munkahelyi egészségügyi alkalmasság meglétének igazolása. Jogszabály írja elő és hatósági munkaügyi kontrollvizsgálat keretein belül kerül ellenőrzésre. Attól függően, hogy mennyire veszélyes vagy milyen mértékű egészségkárosító hatással bír az adott foglalkozás, a törvényi szabályozás négy kategóriát (A, B, C, D) különböztet meg:

A foglalkozás-egészségügyi kategóriákról

Az A kategóriába sorolandók a kohászat, bányászat fizikai munkakörei illetve azok a munkavállalók, akik ugyan nem feltétlen fizikai munkát végeznek. Akik munkaidejük több mint felét olyan környezetben töltik, amely az A csoportba való besorolásukat indokolja. Ilyenek például rákkeltő, sugárzó vagy mérgező hatásuk szempontjából kivizsgálatlan, ismeretlen anyagokkal dolgozók, korkedvezményre vagy munkaidő-kedvezményre jogosító munkakörben dolgozók. Szintén a kategóriába tartoznak állatkísérletekhez kapcsolódó munkakörben foglalkoztatottak. A vasúti közlekedésben a forgalom lebonyolításával közvetlenül összefüggő, a légi és vízi közlekedésben szakszolgálati vizsgához kötött munkakörökben alkalmazott munkavállalók is a csoport tagjai.

A B kategóriába tartoznak a következő gazdasági tevékenységek fizikai munkaköreiben alkalmazott munkavállalók. A dohánytermékek gyártása, textíliák gyártása, ruházati termékek gyártása, szőrmekikészítés és festés, bőrkikészítés, bőrtermékek és lábbeli gyártása, fafeldolgozás, kőolaj-feldolgozás és kokszgyártás, vegyi alapanyagok és termékek gyártása, gumi és műanyag termékek gyártása, mezőgazdaság, vadgazdálkodás, erdőgazdálkodás, építőipar, élelmiszerek és italok gyártása, vízi szállítás, légi szállítás, bútorgyártás, egészségügyi és szociális ellátás, állategészségügyi tevékenység, nyomdaipari termékek gyártása, nemfém ásványi termékek gyártása, nyersanyag visszanyerése hulladékból, szárazföldi és csővezetékes szállítás, akik munkaidejük több mint felét olyan környezetben töltik, amely a B csoportba való besorolásukat indokolja.

A C kategória munkavállalói azon alkalmazottak, akik az A foglalkozás-egészségügyi osztályba nem tartozó ágazatok fizikai munkaköreiben (számítástechnika, ipari, szolgáltató, kutató szakágazat) tevékenykednek. Illetve azon – nem fizikai tevékenységet végző – munkavállalók, akik a C foglalkozás-egészségi osztályt indokló munkakörnyezetben töltik munkaidejük több mint felét.

A D kategóriába sorolandók mindazon munkavállalók, akik kutatás-szervezési, kulturális, oktatási és egyéb adminisztratív tevékenységet végeznek. Rajtuk kívül azon személyek, akik az A, B és C foglalkozás-egészségi osztályba sorolt tevékenységek nem-fizikai munkaköreiben dolgozó, más osztályba nem sorolható alkalmazottai.

Orvosi javaslat alapján lehetőség van olyan szűrővizsgálatok elvégzésére is, amelyek egyes speciális munkakörökhöz kapcsolódnak. A gépjárművezetéshez, lőfegyverviseléshez, valamint a nehéz- és könnyű gépkezeléshez szükséges orvosi alkalmassági vizsgálatot is végeznek szakorvosaink. Ezen vizsgálatok költségeit a foglalkozás-egészségügyi szolgáltatás igénybe vevője köteles megfizetni.

0 válaszok

Hagyjon egy választ

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük