Szemészeti vizsgálat

A vizsgálatra bejelentkezni és érdeklődni a
+36 1 720 9246-os telefonszámon, vagy az lenti űrlap kitöltésével lehet.

Vizsgálati díjak

1-100 fő: 8.900 Ft/fő/vizsgálat
100 fő felett: 7.900 Ft/fő/vizsgálat

Vizsgálati helyszínek

1118 Budapest, Rétköz utca 7. (Eleven Center)
2143 Kistarcsa, Semmelweis tér 1.
(Flór Ferenc Kórház)

Helyszíni vizsgálat: A vizsgálatok elvégezhetőek cégük székhelyén vagy telephelyén is, Budapest közigazgatási határán belül kiszállási díj nélkül.

Bejelentkezés szemészeti vizsgálatra

Szemészeti vizsgálatunkról bővebben

Szemészeti vizsgálatunk feltárja azokat az esetleg már meglévő rendellenességeket, amelyek hatással lehetnek a monitor előtt üléssel járó munkavégzésre, illetve természetesen javaslatot tesz az esetleges korrekciók, vagy szemüveg szükségességére.

Szemészeti vizsgálatunk részei:

– Szemüveg vizsgálat
– Látóélesség vizsgálat
– Színlátásvizsgálat
– Szemfenék vizsgálat
– Vizsgálat monitor előtti munkavégzéshez, ha korrekció szükséges.

Miért fontos a monitor előtti munkavégzéshez kapcsolódó szemészeti vizsgálat?

Jogszabályi kötelezettség, hogy a napi minimum 4 órában képernyő előtt ülő dolgozók szemészeti legfeljebb kétévente vizsgálaton részt vegyenek, melynek meglétéért – hasonlóan a foglalkozás-egészségügyi vizsgálathoz – a munkáltató tartozik felelősséggel.

Szemünk a látásért felelős érzékszervünk, ami nagyfokú használatnak van kitéve minden egyes napon. Az életkor előrehaladtával az egyes szembetegségek kialakulásának esélye nő, foglalkozástól függetlenül. Érzékszervünk használatánál negyven év felett például a glaukóma (közismert nevén: zöldhályog) kialakulásának esélye fokozott, az ötven év felettieknél pedig a sárgafolt betegsége alakulhat ki.

A szűrővizsgálat során nagy eséllyel lehet kiszűrni az elváltozást.

A zöldhályog kialakulása esetében az elváltozás általában fájdalommentes, észrevehetetlen, azonban a szemorvos könnyedén fel tudja ismerni azt.

A zöldhályog kezeletlenül akár a látás elvesztéséhez is vezethet, ezért is fontos, hogy időben felismerjék. Komoly problémát okozhat a cukorbetegség okozta retinakárosodás is, amely szintén fájdalommentesen zajlik le a szervezetben, a legtöbb páciens pedig emiatt csak későn veszi észre, hogy baj van. Ezért ajánlják az orvosok a cukorbetegeknek, hogy évente legalább egyszer vegyenek részt általános vagy csak szemészeti szűrővizsgálaton.

A szűrővizsgálatok során az is kiderül, hogy kap-e elég folyadékot szervezetünk. A szem, azaz az „éles” látás érdekében teljes körű szűrővizsgálatokat is végzünk, a legmodernebb gépek segítségével!

A számítógépek és az azzal történő munkavégzés elterjedése miatt a munkavállalók jelentős egészségügyi- és munkabiztonsági kockázatoknak vannak kitéve. Ez tette szükségessé a jogszabály megalkotását, amely minden munkavállaló számára kötelező érvényű és arról gondoskodni a munkáltató kötelessége és felelőssége.

Mindazoknak a munkavállalóknak, akik munkavégzésük során naponta legalább 4 órát képernyő előtt töltenek, belépéskor, majd azután két éves rendszerességgel részt kell, hogy vegyenek a monitor előtti munkavégzéshez kapcsolódó szemészeti vizsgálaton. Annak ellenére, hogy a technika fejlődésével a mai monitorok gyártása már egészségügyi szempontokat is figyelembe vesz, a monitor előtt az emberi szem elfárad. Ennek az az oka, hogy azzal, hogy a szem mereven egy pontra fókuszál, percenként közel egyharmad annyit pislogunk a képernyő előtt, mint normális esetben. A kevés pislogás következtében a szem kiszárad és ez a látás minőségének romlásához vezet.

A másik, a látást jelentősen károsító tényező az irodákban alkalmazott mesterséges fény, ez ugyancsak megnöveli a szem fáradékonyságát és annak romlásához vezethet. Ezen kívül irodai környezetben rendszeresen alkalmaznak klímaberendezést, amely szintén elősegíti a szem kiszáradását. A képernyő előtti munkavégzésnek a látás romlásán kívül egyéb pszichés es egyéb fizikai állapotromlást előidéző kockázatai is vannak. A munkaállomások kialakításánál a látáshoz kapcsolódó látótávolság, látószög és a monitor dőlésszöge mellett számos egyéb tényezőt is figyelembe kell venni, mint például az ülésmagasság, az ülőfelület- és a támla dőlésszöge, a kartámasz magassága, vagy az íróasztal magassága.

A monitor előtti munkavégzéshez kapcsolódó szemészeti vizsgálat természetesen egy jóval komplexebb szemvizsgálat, mint amit a foglalkozás-egészségügyi orvos évente elvégez. Az ott alkalmazott Kettesy táblán, Ishihara (pöttyös) könyvön vagy Csapody táblákon kívül – előbbivel a látásélességet, utóbbi kettővel a színlátást vizsgáljuk – az orvos mindezeket a legmodernebb gépeken műszeresen is megvizsgálja, valamint elvégzi a szemfenék vizsgálatát is. Előfordulhat, hogy a szemvizsgálat eredményeképpen a további munkavégzéshez szemüveg felírása válik szükségessé. Ilyen esetekben a vizsgálati helyszíneinken azonnal lehetőség van a megfelelő
szemüvegkeret kiválasztására, optikusaink pedig kérésére elkészítik a munkavégzéshez szükséges szemüveget is. Képernyő előtti munkavégzéshez kapcsolódó szemészeti vizsgálataink jelenleg Budapesten és Kistarcsán elérhetőek.