Hasznos információk a terheléses EKG vizsgálatról

Bizonyos betegségek jelei csak terhelés során mutathatóak ki az elektrokardiográfon, innen ered a vizsgálat neve is. A terheléses EKG vizsgálatot alapvetően akkor alkalmazzák, ha szeretnék feltérképezni a szív koszorúereinek állapotát. Ezen kívül a legtöbb kardiovaszkuláris kórkép diagnosztizálására is alkalmas, mivel a szív működésének elektromos jelei mérhetőek a műszer segítségével.

Abban az esetben a leginkább indokolt és ajánlott a vizsgálat elvégzése, ha a kardiológiai szűrés során fokozottabb szív- és érrendszeri kockázat gyanúja merül fel. Szintén javasolt, ha a szív koszorúereinek esetleges szűkületéből adódóan vérellátási problémák jelentkezhetnek. Célszerű a már kialakult károsodások illetve az egész keringési rendszer terhelhetőségének felmérése is. Érdemes és ajánlott a vizsgálat akkor is, ha szükség van egy már alkalmazott kezelés vagy terápia hatékonyságának az utánkövetésére (például gyógyszeres kezelés vagy életmódbeli változások monitorozása). Ha az orvos a szívritmuszavar kimutatására vizsgálatot rendel el, a terhelés során nemcsak a ritmuszavarok idézhetőek elő, hanem a szívfrekvencia illetve a vérnyomás változása is megfigyelhető. Adott esetben műtétek előtt is alkalmazható a terheléses EKG vizsgálat, segítségével kiderülhet az eljárás során esetlegesen fellépő problémák kockázatbecslésére is.

Kontraindikált a vizsgálat akkor, ha a betegnek aortarepedése van. Ez azt jelenti, hogy hosszanti irányú szakadás figyelhető meg a főverőér falán, mivel a vizsgálat ebben az esetben további szakadáshoz vezethet. Szigorúan tilos a vizsgálat elvégzése súlyos aortaszűkület esetén is; szívrohamot (akut miokardiális infarktus) követő 48 órában; tüdőembólia, szívizomgyulladás, angina pectoris (bal mellkasfélben szegycsont alatti fájdalom) akut fázisában; szívbelhártyagyulladás és mélyvénás trombózis esetén, valamint ha a páciens szívelégtelenségben vagy szívritmuszavarban szenved, mivel a terhelés hatására összeomolhat a keringési rendszer.

Fizikai terhelés hatására a szervezet oxigénfelvétele fokozódik, amely a szívet intenzívebb működésre ösztönzi. Ez a folyamat a vizsgálat alapja, melynek segítségével mérhetővé válik, hogy a szív milyen mértékben terhelhető. Az eredmények hozzásegíthetnek bizonyos mellkasi fájdalmak illetve szívritmuszavarok eredetének feltárásához is. A terheléses EKG szűrővizsgálat szerves részét képezi a sportorvosi vizsgálatoknak is.

A vizsgálat menete

A páciens testére elektródákat, karjára vérnyomásmérőt helyeznek. Ezután figyelemmel kísérik a vérnyomás, a pulzusszám illetve az EKG alakulását a szobabiciklin vagy futópadon való terhelés közben. Az eljárás hozzásegíthet a koszorúér esetleges szűkületeinek feltáráshoz, mivel a szívizom vérigényéhez képest nem folyik át elegendő vér a terhelés egy bizonyos szintjét követően. A terhelés növelése mellett a vizsgálatot egy előre meghatározott pulzusszám elérésig végzik. A megfigyelés az ezt követő könnyebb levezetésnél sem szűnik meg. Célszerű a vizsgálatra könnyű, sportos öltözetben (a cipőt is beleértve) érkezni.

0 hozzászólás

Hagyjon egy választ!

Szeretne csatlakozni a beszélgetéshez?
Nyugodtan járulj hozzá az alábbiakban!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük